Hírek
2012. Szeptember 01. 13:33, szombat |
Külföld
Forrás: MTI
Külföldi sajtó Magyarországról - Történész a Die Pressében a holokauszttal kapcsolatos magyar felelősségről szóló vitáról
A holokauszttal kapcsolatos magyar felelősségről szóló vitáról és a történtek feldolgozásáról közölt írást nyomtatott kiadásában szombaton a Die Presse Rásky Bélától, a Bécsi Holokauszt-tanulmányok Wiesenthal Intézetének (VWI) igazgatójától.
A magyar származású történész a konzervatív osztrák napilapban kifejtette: nem ért egyet Peter Stiegnitz osztrák szociológusnak három héttel korábban a Die Pressében megjelent írásában foglalt állításával, amely szerint 1945 után Magyarországon egyáltalán nem beszéltek a holokausztról és az antiszemitizmusról. Az 1948-as kommunista hatalomátvételig - írta Rásky - a reflexiók, viták és nyilvános visszhangok "döbbenetesen széles skálája" foglalkozott Magyarországon az 1944-es év katasztrófájával és az ahhoz vezető körülményekkel. A holokauszt feldolgozása közvetlenül 1945 után nem volt ellentmondások nélküli és "részben elhazudott" is volt, de az addig szabadon folytatott vitát csak a kommunista rezsim fojtotta el - írta.
Bizonyos - állt a cikkben - , hogy az 1945-48 közötti demokratikus köztársaság intő gondolatait az 1990 utáni magyar demokrácia sem tette magáévá. "És mégis - minden, Magyarországról érkező rossz hír ellenére - még soha nem folyt olyan élénk, érzelemtől fűtött és mély vita Horthy Miklósról, a magyar antiszemitizmusról és a társfelelősség kérdéséről, mint a legutóbbi időben. Ehhez csak be kell térni egy budapesti könyvesboltba vagy fellapozni politikailag mérsékelt, világra nyitott lapokat" - fogalmazott a történész.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 17. 14:00, szerda | Külföld
Szerbia és a Mol aláírta a NIS irányításáról szóló részvényesi megállapodást
Aláírták a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) irányításáról szóló részvényesi megállapodást a szerb kormány és a Mol képviselői - közölte a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) kedden.
2026. Június 16. 11:00, kedd | Külföld
Kallas: az amerikai-iráni megállapodás első lépés a Hormuzi-szoros megnyitása felé
Az Európai Unió üdvözli az Egyesült Államok és Irán között bejelentett megállapodást, amely első lépést jelenthet a Hormuzi-szoros megnyitása és a közel-keleti konfliktus lezárása felé
2026. Június 15. 16:00, hétfő | Külföld
Német nagykövet: Németország Európa legerősebb hagyományos hadseregét építi
Németország Európa legerősebb hagyományos hadseregét építi, és \"jóval\" a 2035-ös határidő előtt teljesíti a GDP 5 százalékát kitevő védelmi kiadásokra vonatkozó NATO-elvárást
2026. Június 15. 11:00, hétfő | Külföld
Ukrajnai háború - Kreml: Trump közölte Putyinnal, hogy a harcok beszüntetése érdekében kész hatni az EU-ra és Kijevre
Donald Trump amerikai elnök közölte orosz hivatali partnerével, hogy a harcok beszüntetése érdekében kész befolyást gyakorolni mind az európai országokra, mind Ukrajnára
