Városlista
2024. május 7, kedd - Gizella

Hírek

2015. Március 18. 15:53, szerda | Külföld
Forrás: MTI

Külföldi sajtó Magyarországról - The New York Times, Globus

Külföldi sajtó Magyarországról - The New York Times, Globus

Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász The New York Times-blogján kedden megjelent vendégpublikációjában Kim Lane Scheppele, a Princetoni Egyetem jogászprofesszora azt írta, hogy "az elmúlt öt évben a Fidesz annyi törvénybe építette bele a kétharmados szupertöbbség követelményét, hogy Magyarország mindennapi kormányzása csaknem lehetetlen kétharmad nélkül".

Scheppele emlékeztetett arra, hogy az EU 1999-ben szankciókat vezetett be Ausztria ellen, amiért az osztrák kormány nyílt koalícióra lépett a szélsőjobbal, azt állította, hogy Magyarországon a kétharmados parlamenti kormánytöbbség elvesztése után "lehetséges" egy ilyen "titkos koalíció", amely a sarkalatos törvények módosítása esetén támogató szavazatok helyett képviselők távolmaradásával biztosíthatja a megkívánt relatív többséget. A szerző szerint nem az együttműködést tagadó Jobbik lehet a kétharmados többséghez hiányzó voksok egyetlen forrása, hanem minden olyan képviselő is, aki "kész az egyéni hasznát a párthűség elé helyezni", vagy akit "sikerrel zsaroltak meg".
Mint írja, "ha a Fidesz igazán okos lenne", akkor úgy "leplezhetné el" az ilyen "opportunista együttműködést", hogy függetlenségének demonstrálása érdekében ugyanazon a napon "eszközölne ki stratégiai távolmaradást a jobb- és a baloldaltól egyaránt". Scheppele úgy vélekedett, "annak kikövetkeztetéséhez, mi is történik a magyar politikában, mostantól gondos figyelmet kell fordítani a hiányzó személyekre".
http://krugman.blogs.nytimes.com/2015/03/17/hungary-without-two-thirds/?module=BlogPost-Title&version=Blog%20Main&contentCollection=Opinion&action=Click&pgtype=Blogs®ion=Body&_r=0
A magyar miniszterelnök oroszországi politikájáról közölt cikket szerdán a legolvasottabb horvát politikai hetilap, a Globus. Az "Orbán flörtje addig tart az oroszokkal, amíg Frau Merkel azt nem mondja, +Elég+" című cikk szerint az Európai Uniónak nincs olyan erős eszköze ("botja") Magyarországgal, mint Görögországgal szemben: Magyarország gazdaság 3,6 százalékkal növekedett, részben annak köszönhetően, hogy dacolt Brüsszellel.
A szerző szerint Orbán Viktor magyar miniszterelnök nagyon veszélyes játszmát folytat, amelyben újra akarja definiálni saját vagy bármely más ország helyzetét az Európai Unióval szemben. Sem az uniós intézmények, sem a tagországok nem szeretik bírálni más tagországok belső döntéseit, "ezért hagyják, hogy Orbán Viktort azt csináljon, amit akar" .
Magyarország uniós fellépésében más taktikát választott, mint a görögök. A lap kifejtette: a görög vezetőkhöz hasonlóan Orbán Viktort is provokatívan és botrányosan lép fel, de a magyarok a nyilvánosság számára láthatatlanul mindig ott vannak Brüsszelben, állandó kapcsolatban vannak az Európai Bizottsággal, és nagyon ügyelnek arra, hogy megmagyarázzák: nem sértik az európai szabályokat. A magyar miniszterelnök szeret "enfant terrible" (fenegyerek) lenni - írta a cikk szerzője, hozzátéve: egyik nap fogadja Vlagyimir Putyin orosz elnököt, másnap pedig arról beszél, hogy Ukrajnának joga van az "önrendelkezéshez". "Erővel tágítja magának a teret az unióban a politikai manőverekhez, és eddig sikerrel is járt” – teszi hozzá. Ennek a "kalandnak" akkor lesz vége, ha Angela Merkel(német kancellá) úgy dönt, és akkor újra tudni lehet, hol van "egy periferiális ország önállóságának határa" – írta a lap.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 06. 12:42, hétfő | Külföld

Nem hadászati nukleáris fegyverek bevetését imitáló hadgyakorlatot rendelt el az orosz elnök

Utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy készüljön fel egy olyan hadgyakorlatra, amelyen nem hadászati nukleáris fegyverek használatát fogják gyakorolni

2024. Május 02. 06:45, csütörtök | Külföld

Molotov-koktélt dobtak egy varsói zsinagógára

A gyanú szerint egy lengyel állampolgárságú fiatalember próbálta meg felgyújtani szerdán a Nozyk zsinagógát Varsóban, a politikai vezetők elítélték a történteket.

2024. Április 29. 17:26, hétfő | Külföld

Európai Autógyártók Szövetsége: sokkal több töltőpont szükséges az uniós klímacélok eléréshez

Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát kell telepíteni 2030-ig az uniós klímasemlegességi célok eléréséhez

2024. Április 29. 17:24, hétfő | Külföld

Romlott áprilisban a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban

Áprilisban a várt javulás helyett romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága, a DG ECFIN (Directorate General for Economic and Financial Affairs) hétfői jelentése