Városlista
2024. április 26, péntek - Ervin

Hírek

2013. Augusztus 09. 15:00, péntek | Helyi
Forrás: infoCegléd

Jön a meteorzápor

Jön a meteorzápor

Hétvégi égi fináléra készülnek a Perseidák.

Az egyik legsziporkázóbb égi jelenségre, a Perseidák-meteorraj érkezésére ezen a hétvégén számíthatunk. A leghevesebb meteorzáporban szombatról vasárnapra virradó éjjel, augusztus 11-én gyönyörködhetünk.

A Perseidák maximuma minden évben augusztus 12-13. körülre esik, ezért a nyár "fináléját" adja az égbolton. Ilyenkor érdemes kivonulni a városokból, elfeküdni egy mezőn és a Perzeusz csillagkép felé fordulva számolni az égbolton megjelenő majd elégő porszemcséket.



Honnan érdemes nézni a csillaghullást?

A csillaghullásokat legtisztábban egy hegynek a tetejéről lehet megfigyelni, mert ott általában kevés a zavaró fény, így sokkal élesebb a látvány, illetve lényegesen tisztább a levegő is, ami megint csak javítja az élményt. Természetesen nem árt mellé a megfelelő társaság, vagy akár csak partnerünkkel kettesben is egy rendkívül romantikus estét tölthetünk el.

Az angol néphagyomány szerint Szent Lőrinc könnyeinek is nevezett hullócsillagok ezen az éjjelen tündökölnek az égbolton, és ha felhőmentes, tiszta idő lesz, akkor akár egész éjjel érdemes figyelemmel kísérni a nem mindennapos eseményt.

De mi történik valójában?

Földünk égi vándorlása során minden évben beleszalad egy meteor-áramlatba, egészen pontosan a Perseida meteorrajba. A Perseidák darabjai egy üstökösről szakadnak le, és ezek a törmelékdarabok akkor válnak meteorokká, vagy a köznyelv szerint hullócsillaggá, amikor belépnek Földünk légkörébe. A Föld légkörébe jutó meteoridok nagyon alacsony sűrűségű anyagból állnak össze, és valójában csak azért okoznak látványosan szép fényelőadást, mert hatalmas, 60 km/mp sebességgel csapódnak be légkörünkbe.

Amikor a meteoridok ezzel az óriási sebességgel a légkör atomjainak, valamint molekuláinak ütköznek, darabolódni kezdenek, a saját anyaguk 1000 Celsius-fok fölé emelkedik, miközben a súrlódás miatt légkörünk anyaga is fényleni kezd. Ekkor keletkezik a sziporkázó fényhatás, a csillaghullás, amely csupán néhány tizedmásodpercig tart, majd a meteor teste "elfogy", és a hullócsillag elalszik.

A legpompásabb látványt az úgynevezett bolidák, vagyis tűzgömbök adják, ezek - a megfigyelések szerint - a Vénusznál is fényesebb látványt nyújthatnak.



Távcső nélkül...

A csillaghullás szabad szemmel is észlelhető, és ha valaki szeretné nyomon követni, vagy éppen kedvesét elkápráztatni az eseménnyel, akkor érdemes egész éjjelre szóló programot tervezni, a jelenség ugyanis sötétedéstől egészen napfelkeltéig tart. Ha valóban tiszta élményre vágyunk, érdemes "fényszennyezéstől" mentes megfigyelő területet választani, vagyis mindenképp el kell távolodni a városoktól. Közös hálózsákba burkolózva életre szóló élmény lehet mindenkinek.

Különböző hiedelmek kapcsolódnak a csillaghullás jelenségéhez:

A legismertebb, amikor a hullócsillag láttán titkos kívánságot kell megfogalmazni, és ha azt senkinek nem áruljuk el, akkor a kívánság egy éven belül teljesül. Más elképzelés szerint a hullócsillagok a halált jelképezik. Ennél vidámabb hiedelem, hogy a hullócsillagok a fényükkel a szüzességüket éppen elveszítő lányokat számolják össze.

Kellemes időtöltést, jó szórakozást!

FirKata

Címkék: időjárás

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 05. 13:36, péntek | Helyi

Várják a javaslatokat!

2024. Március 26. 13:34, kedd | Helyi

Bach Mindenkinek Hangverseny – Cegléd, 2024

2024. Március 22. 17:33, péntek | Helyi

Felhívás Cegléd Város Pedagógiai Díj adományozására

2024. Március 22. 15:52, péntek | Helyi

Elérhető a Cegléd applikáció