Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2012. December 13. 13:05, csütörtök | Külföld
Forrás: MTI

Dokumentumfilm a CBC kanadai közszolgálati televízióban a magyarországi romákról

Dokumentumfilm a CBC kanadai közszolgálati televízióban a magyarországi romákról

A magyar romák kanadai bevándorlásának okait vizsgáló húszperces dokumentumfilmet mutatott be szerda este a CBC kanadai közszolgálati televízió The Nation című műsora abból az alkalomból, hogy az ottawai kormány várhatóan még a héten közzéteszi azoknak a "biztonságos országoknak" a listáját, amelyek állampolgárainak menedékkérelmét nagy valószínűséggel vissza fogják utasítani.

A filmben, amelynek több megszólalója azt állította, hogy a romák szempontjából Magyarország aligha tekinthető biztonságos országnak, felvételeket mutatott a Jobbik, a Magyar Gárda és más szélsőséges szervezetek "cigányellenes megmozdulásairól".
Nahlah Ayed kanadai riporternő a kormány részéről Balog Zoltánt, az emberi erőforrások minisztert szólaltatta meg, aki hangsúlyozta, hogy a jelenlegi magyar vezetés betiltotta a milíciákat, erőfeszítéseket tesz a romák integrálására. A narrátor szerint a miniszter "másokhoz hasonlóan azt mondta, meggyőződése szerint a romák nem azért mennek Kanadába, hogy az üldöztetés elől elmeneküljenek, hanem hogy pénzre tegyenek szert".
"Biztos, hogy lehetne többet is tenni - mondta a miniszter a riporter kérdésére -, de ennek a kormánynak a legfontosabb dolga az volt, hogy bevonja az Európai Uniót egy európai romastratégia kidolgozásába, mert ez egy európai probléma."
A film kiemeli Mohácsi Viktória volt szabaddemokrata EP-képviselő kanadai menedékjogkérésének ügyét, amely megfogalmazása szerint próbára teheti Kanada bevándorlási politikáját (amely a narrátor szerint arra irányul, hogy - egyebek között - Magyarországot biztonságos országnak nyilvánítsa).
Mohácsi Viktória volt EP-képviselő elmondta: azért kért tavaly menedéket Kanadában, mert azután, hogy kifogásokat emelt a romagyilkosságok lassú felderítésével kapcsolatban, fenyegetéseket kapott és biztonságba kellett helyeznie a családját. A narrátor szerint lépésében ennél is súlyosabb indíték volt az, hogy Mohácsi szerint az előző magyar kormány úgy döntött, eltitkol a gyilkosságokkal kapcsolatos információkat és azokat 80 évre titkosítja, "mert azok egyesek szerint összefüggésbe hozhatnak néhány állami tisztségviselőt a gyilkosokkal".
Az erősen felindult Mohácsi elmondta: 15 év börtönt kockáztatna, ha ezekről az ügyekről beszélne és attól tart, hogy a magyar titkosszolgálat "hosszú keze" Kanadában is utána nyúlhat. "De ha senki sem beszél erről, akkor ez tovább fog folytatódni. Nem akarom, hogy az enyémek olyan helyzetbe kerüljenek, amelyben megölhetnek bennünket" - mondta a riportban sírással küszködve, hozzátéve: abban reménykedik, hogy mind a kanadai, mind a magyar kormány tudatára ébred a veszélynek.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik