Városlista
2024. május 3, péntek - Tímea

Hírek

2014. Március 08. 07:00, szombat | Életmód
Forrás: Gazdag Nikolett

A Nőnap története

A Nőnap története

A nemzetközi nőnap a nők iránti tiszteletet és becsületet fejezi ki. Világszerte 1917 óta minden év március 8-án ünnepeljük.

A nemzetközi nőnapot, melyet minden évben március 8-án ünneplünk világszerte, az ENSZ is világnapként tartja számon. A nőnap eredetileg történelmi jelentőségű, azoknak a nőknek a több évszázados harcára és győzelmére emlékszik, akik az egyenjogúságért, a szabad munkavállalásért, a nők egyetemes jogaiért demonstráltak.

Ahogy a nemzetközi munkásmozgalom fejlődött, a nők helyzete jobban és jobban előtérbe került. Először az I. Internacionálé (1866) keretein belül esett szó a témáról, amikor is határozatot fogadtak el a nők hivatásszerű munkavégzéséről, így véget vetve régóta tartó, nőkkel szembeni sztereotip viselkedésnek, miszerint a nő helye a konyhában van a gyerekek mellett, a férfiaknak kell dolgoznia és eltartani a családot.
A II. Internacionálén 1899-ben a felszólaló Clara Zetkin a nők a munkához való általános jogát, az anyák és a gyermekek védelmét hirdette és ragaszkodott ahhoz, hogy a gyengébbik nem széles körű részvételét tegye a nemzetközi eseményeken. Kampányához nők ezrei csatlakoztak világszerte.
Még ezen az Internacionálén határozatot hoztak arról, hogy a nők választójogának kivívása érdekében hivatalosan is tartsanak nemzetközi nőnapot. Igaz, konkrét dátum akkor még nem szültetett, a rákövetkezendő év márciusában Ausztria, Dánia, Németország és Svájc is megtartotta a nők napját, ezzel meghonosítva a gyengébbik nem ünnepét.

Nőnap

Hogy miért éppen március 8?

1857-ben ezen a napon New York utcáira női textilipari munkások vonultak ki, akik emberibb munkafeltételek és magasabb fizetés reményében emelték fel a hangjukat. Mintegy hatvan évvel később ugyanezen a napon orosz nők vonultak az utcára, kenyérért és békéért tüntetve. Nem sokkal ezt követően a cár lemondott és polgári kormány alakult, mely szavazati jogot biztosított a gyengébbik nem számára is.

Nőnap Magyarországon

Magyarország 1913-ban csatlakozott a nőnapi felhívásokhoz, ugyanis ebben az évben az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat szórt szét az ország egész területén. Egy évvel később országszerte rendezvényeket szerveztek, melyeknek fő ünnepeltjei a női nem tagjai voltak. A Rákosi-korszakban a nőnap ünneplése kötelezővé vált, és szovjet mintára március 8-a lett az időpontotja.

A mai értelemben vett virággal és ajándékkal ünneplés csak a rendszerváltás után honosodott meg. Ekkor már nem az eredeti munkásmozgalmi hangulat, hanem a nők megajándékozása, létezésüknek fontossága vált az ünnep fő mondanivalójává.

Címkék: infocsajok, nőnap

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 03. 17:39, péntek | Életmód

Kulka Jánost választották a nemzet színészének

Kulka János Kossuth- és Jászai Mari-díjas érdemes és kiváló művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját választották a nemzet színészének - közölte honlapján a Nemzeti Színház pénteken.

2024. Május 03. 06:41, péntek | Életmód

Nemzetközi elismerést kapott a szentendrei Skanzen

A SozialMarie díj harmadik helyezettje lett a szentendrei Skanzen Demencia Programja - tájékoztatta a Szabadtéri Néprajzi Múzeum az MTI-t csütörtökön.

2024. Május 03. 06:39, péntek | Életmód

Ma kezdődik a május-júniusi érettségi vizsgaidőszak

A nemzetiségi nyelv és irodalom tárgyak írásbeli vizsgáival ma kezdődik a 2023/2024-es tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszaka.

2024. Május 03. 05:00, péntek | Életmód

Fonogram-életműdíjat kapott az Edda Művek, Müller Péter Sziámi és Galler András

Fonogram-életműdíjat kapott az idén 50 éves Edda Művek, Müller Péter Sziámi és Galler András Indián - közölte a díj kommunikációjával foglalkozó cég csütörtökön az MTI-vel.